#szczepimysie
15 Września Europejskie Dni Prostaty | Wojewódzki Zespół Specjalistyczny w Rzeszowie

15 Września Europejskie Dni Prostaty

Dodano dnia 15.09.2021, 10:36

Europejski Dzień Prostaty został ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). Obchodzony był po raz pierwszy 15 września 2006 roku.


Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.Powiększenie gruczołu krokowego - prostaty prowadzi do wystąpienia objawów, związanych ze zwężeniem dróg odpływu moczu oraz uciskiem na pęcherz moczowy czyli częste i z trudnościami oddawanie moczu (także w nocy), uczucie parcia na mocz, zaburzenia erekcji. Rak prostaty atakuje mężczyzn zwykle po 45r.ż.


Zapraszamy do skorzystania z porad specjalistów w Poradni Urologicznej, a mężczyzn po 40 roku życia z skorzystania z programu Profilaktyka 40+, gdzie można w ramach programu wykonać badania pomiaru poziomu białka, zwanego PSA we krwi.


Badanie u specjalisty urologa, pomiar PSA we krwi, oraz ewentualnie biopsja prostaty wystarczą do wykrycia raka na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jego rozwoju.